Parrot Bebop-Pro 3D Modeling

Dron typu quadrocopter, który wraz z dołączonym oprogramowaniem umożliwia tworzenie fotorealistycznych modeli 3D oraz planów 2D. Rozwiązanie kierowane nie tylko do specjalistów zajmujących się budownictwem, czy agencji nieruchomości. Parrot Bebop-Pro 3D Modeling jest to produkt kierowany do każdego kto niewielkim nakładaem pracy chciałby przenieść chociażby fragment otoaczającego go świata do wirtualnej rzeczywistości.

Zawartość zestawu

  • Dron Parrot Bebop 2
  • Pilot Parrot Skycontroller 2
  • Plecak
  • Baterie 3 szt.
  • Oprogramowanie Pix4D Model - roczna licencja
  • Okablowanie i ładowarki

Parrot Bebop 2

Bebop 2 to druga odsłona wielowirnikowego drona marki Parrot. Dzięki masie, która wynosi 500g zaliczany jest on do tzw. "dronów lekkich" i bez specjalistycznej licencji można latać nim prawie wszędzie.

Parrot Bebop 2 potrafi osiągnąć prędkość do 55 km/h i wznosić się z szybkością do 6 m/s. Ustawienia pozwalają na ręczną konfigurację tych parametrów. Dodatkowo można też określić np. jak szybko dron będzie obracał się wokół własnej osi, czy też o jaki kąt maksymalnie się przechyli podczas lotu do przodu. Istnieje też możliwość włączenia trybu "Round bands", która zmienia całkowicie mechanikę latania i przełącza dron w tryb sportowy.

Mimo swych niewielkich gabarytów Bebop 2 potrafi skutecznie stawiać opór silnym podmuchom wiatru. Z zaprezentowanego w filmie poniżej testu wynika, że dron wytrzymuje wiatr frontowy o prędkości dochodzącej do 65 km/h oraz wiatr boczny wiejący z prędkością do 58 km/h.

Litowo-polimerowa bateria o pojemności 2700 mAh pozwala na 25 minut lotu. Zawarty w zestawie komplet trzech baterii umożliwia zatem prawie 1,5 godziny pracy z dronem. Czas potrzebny do ponownego, pełnego naładowania baterii to ok. 60 minut.

Bebop 2 wyposażony jest w kamerę o rozdzielczości 14 Mpx z soczewką typu "rybie oko" o szerokim kącie widzenia. Przy jej pomocy dron może nagrywać wideo w rozdzielczości FullHD z prędkością 30 klatek na sekundę. Warto też zaznaczyć, że nagrywanie wideo wspierane jest przez cyfrowy, 3-osiowy system stabilizacji obrazu. W trakcie lotu pilot dysponuje podglądem obrazu z drona przesyłanym na żywo w jakości 360p lub 720p .

Zdjęcia robione za pomocą drona mają rozdzielczość 4096 x 3072. Wykonane fotografie mogę być przechowywane w tradycyjnej, prostokątnej postaci o stosunku krawędzi 16:9. Dodatkowo istnieje również możliwość zapisu pełnej, surowej matrycy "rybiego oka".

Zarejestrowane multimedia zapisywane są na wbudowanej pamięci Flash o pojemności 8GB. Przestrzeń ta wystarczy na zmagazynowanie materiału wideo w maksymalnej jakości z pełnego przelotu na pojedynczej baterii. Jeśli nie chcemy zgrywać materiału po każdym zakończonym locie, istnieje oczywiście możliwość obniżenia rozdzielczości filmu. Drugą opcją jest możliwość dowolnego włączania i wyłączania funkcji nagrywania wideo podczas lotu - w celu właśnie oszczędzenia wolnej pamięci.

Parrot Skycontroller 2

Aby sterować dronem wystarczy smartphone/tablet z systemem operacyjnym Android lub iOS, bardziej komfortowe jest jednak zamontowanie wspomnianego telefonu lub tabletu w dołączonym do zestawu pilocie Skycontroller 2 i sterowanie za jego pomocą. Do połączenia dwóch urządzeń wystarczy kabel microUSB-USB, a dzięki specjalnemu uchwytowi telefon/tablet będzie stabilnie przymocowany do pilota pełniąc równocześnie rolę wyświetlacza. Warto też zaznaczyć, że wbudowana w pilot antena zdecydowanie wzmacnia sygnał WiFi wykorzystywany do komunikacji między Skycontrollerem a dronem - dzięki temu uzyskujemy zasięg nawet do 2 km.

Akumulator, w który wyposażony jest Skycontroller 2 pozwala na ok. 10 pełnych lotów nim będzie on wymagał ponownego naładowania. Drążki pilota działają analogowo dzięki czemu siła z jaką je wciskamy/przesuwamy znajduje swoje odwzorowanie w zachowaniu drona. Gdy np. wychylimy drążek maksymalnie do przodu dron ruszy przed siebie pełną prędkością, jeśli jednak drążek zostałby wychylony tylko do połowy - prędkość z jaką poleci dron będzie odpowiednio mniejsza.

Oprócz tych oczywistych funkcji pilota odpowiedzialnych za kierowanie dronem, na Skycontrollerze znajdziemy również ciekawe przyciski funkcyjne, odpowiedzialne m.in za: samoczynny start/lądowanie, automatyczny powrót drona w miejsce startowe, zmianę trybu wyświetlania menu czy sterowanie kamerą (kierunek, jasność itp.). Ciekawym smaczkiem jest również fakt, że wciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków na pilocie pozwala wykonywać dronem widowiskowe ewolucje powietrzne taki jak np. salto.


Free Flight Pro


Aplikacja mobilna dedykowana na telefony/tablety z systemami Android oraz iOS. Pozwala na korzystanie z podstawowej funkcjonalności drona jaką jest latanie z równoczesnym nagrywaniem materiału wideo. To właśnie przy jej pomocy możemy kontrolować drona i sprawić by "widziany" przez niego obraz pokazywany był na wyświetlaczu naszego urządzenia mobilnego.

Aplikacja wyświetla również masę innych przydatnych w pilotowaniu informacji takich jak np. prędkość, wysokość lotu, odległość w jakiej znajduje się od nas dron, siłę sygnału WiFi etc. Panel konfiguracyjny pozwala na regulację wielu parametrów związanych się z: poruszaniem drona, jakością nagrywanego wideo, czy określenie maksymalnej wysokości na jaką będzie mógł się wznieść nasz quadrocopter.

Jedna z funkcji zawartych w programie pozwala wystartować Bebopa 2 bezpośrednio z ręki - po włączeniu odpowiedniego trybu wystarczy podrzucić włączonego drona do góry, by ten zawisł w powietrzu. Aplikację zapewnia również obsługę gogli VR (brak w zestawie), w których możemy zamontować telefon aby uzyskać podgląd z perspektywy pierwszej osoby.

Funkcjonalność aplikacji Free Flight Pro rozbudować można poprzez przedstawione poniżej rozszerzenia:

Fly Plan - powala zaplanować tor lotu drona jeśli nie chcemy nim sterować manulanie. Dzięki czemu nagra on dokładnie to co zamierzaliśmy nagrać, bez naszej ingerencji w trakcie lotu.

Follow Me - rozszerzenie, które umożliwi dronowi śledzenie obiektów - działa w dwóch trybach. Pierwszy tryb zawiesza drona w powietrzu, a ten samoczynnie steruje kamerą tak aby wybrany przez nas obiekt stale znajdował się w kadrze. W trybie drugim dron wykorzystuje sygnał GPS i na jego podstawie porusza się za telefonem, z którym został sparowany.


Pix4D CapturePix4D Model


Wszystkie prawa zastrzeżone, amervox.com, 2019

Polska